The Best of Long Beach Winners

THE BALLOTS ARE IN and here are the results of our 17th annual contest. This year the contest is again in two parts with this part devoted to medical and other professional services. Ballots for part two (dining, entertainment and retail) will appear in our July issues. Readers whose names are drawn to receive prizes from contest sponsors are listed on page 7. Special thanks to the sponsors for making this contest possible. Winning businesses that missed our deadline for “thank you” ads still have time to do so in our next issues; call (562) 597-8000 for details.

Best Medical

Best Animal Hospital: (Gold) VCA Los Altos Animal Hospital (17-time winner); Primary Care Animal Hospital

 

Best Dentist - Family: (Gold) Ting-Wey Yen, DDS (9-time winner) & Emery & Emery, DDS (7-time winner)

Best Dentist - Oral Surgery: (Gold) Dustin Rowe, DDS

Best Dentist - Orthodontics: (Gold) Mark Garlington, DDS & Russell Chang, DDS

Best Dentist - Pediatric: (Gold) William Worden, DDS

Best Doctor - Acupuncture: (Gold) Ping Chao Acupuncture

Best Doctor - Chiropractic: (Gold) Newton Chiropractic (15-time winner) & Bob the Chiropractor

Best Doctor - Dermatology: (Gold) Bryna Kane, MD

Best Doctor - Family: (Gold) Marvin Zamost, MD (11-time winner)

Best Doctor - Internal Medicine: (Gold) Stephen Hryniewicki, MD

Best Doctor - OB/GYN: (Gold) Complete Women Care

Best Doctor - Ophthalmology: (Gold) Hertzog Eye Center

Best Doctor - Optometry: (Gold) Pat Lauro Optometry, Lisa A Hopkins, OD

Best Doctor - Pediatrics: (Gold) Pediatric Medical Center

Best Doctor - Podiatry: (Gold) Richard Graves DPM

Best Doctor - Urology: (Gold) Associates in Urology

Best Home Care: (Gold) Home Instead Senior Care (8-time winner); Keen Home Care (7-time winner)

Best Hospital - Acute Care: (Gold) Long Beach Memorial Medical Center

Best Medical Group: (Gold) Optumcare & MemorialCare-Los Altos (11-time winner); (Silver) HealthCare Partners (11-time winner)

Best Urgent Care Center: (Gold) MemorialCare-Los Altos (10-time winner)

 

Best Services

Best Accountant - Bookkeeping: (Gold) Wendy O’Neil; (Silver) Richard E Fagan, CPA

Best Accountant - CPA: (Gold) Sawin & Kotani

Best Accountant - Tax Preparation: (Gold) Sawin & Kotani

Best Attorney - Business: (Gold) Paul S. Williams (9-time winner)

Best Attorney - Criminal: (Gold) Richard L. Poland

Best Attorney - Wills & Estates: (Gold) Jennifer N. Sawday

Best Auto Repairs: (Gold) Tom’s Automotive Center; (Silver) Gretchen’s Automotive (9-time winner)

Best Bank - Independent: (Gold) Farmers & Merchants Bank (17-time winner)

Best Car Wash: (Gold) Rossmoor Car Wash/Detailing & Circle Marina Car Wash

Best Carpet Cleaning: (Gold) Aero-Clean Landreth

Best Computer Repair: (Gold) Core-Group

Best Contractor - Electrical: (Gold) H & H Electrical (6-time winner)

Best Contractor - Heating & Air: (Gold) LB Heating & Air

Best Contractor - Painting: (Gold) Lance Robertson Painting

Best Contractor - Plumbing: (Gold) J & D Plumbing

Best Contractor - Roofing: (Gold) Safeway Roofing

Best Credit Union: (Gold) LBS Financial Credit Union

Best Dance School: (Gold) Los Altos Dance Center

Best Day Nursery: (Gold) Long Beach Day Nursery

Best Day Spa: (Gold) Mr & Ms Day Spa

Best Dry Cleaner: (Gold) Happy Hanger Cleaners

Best Fitness - Athletic Club: (Gold) Belmont Athletic Club (9-time winner)

Best Fitness - Trainer: (Gold) Xcell Fitness

Best Fitness - Weight Loss: (Gold) Weight Watchers

Best Fitness - Yoga: (Gold) Ja Yoga

Best Golf Course: (Gold) Recreation Park (10-time winner); (Silver) El Dorado Park Golf Course (14-time winner)

Best Hairdresser - Men: (Gold) D’Aversa Salon

Best Hairdresser - Women: (Gold) D’Aversa Salon & George Oliveri Hair Design

Best Hotel: (Gold) Hotel Maya &  Marriott Long Beach & Hotel Current

Best Insurance Agent: (Gold) Kelly Williams Insurance

Best Interior Design: (Gold) Luongo Design Group

Best Landscaper: (Gold) H&H Nursery

Best Limousine Service: (Gold) All Occasions Limousine

Best Local Elected Official: (Gold) Councilman Daryl Supernaw; (Silver) Councilwoman Suzie Price, Councilwoman Stacy Mungo

Best Maid Service: (Gold) Old Fashioned House Cleaning

Best Massage: (Gold) Mr & Ms Day Spa

Best Mortuary: (Gold) Luyben Family Dilday-Mottell Mortuary; (Silver) All Souls Mortuary

Best Nail Salon: (Gold) QT Nails; (Silver) Kiwi Nail Lounge

Best Non-Profit Organization: (Gold) Assistance League of Long Beach

Best Notary: (Gold) Bill Cheney Enterprises

Best Pet Groomer: (Gold) Wags to Whiskers (13-time winner); (Silver) Belmont Pets & LaunderPet

Best Pet Sitter: (Gold) Pet/House Sitting by Suzi

Best Photographer: (Gold) William Wade Photography (7-time winner)

Best Pre-School: (Gold) Bethany Lutheran

Best Real Estate Agent: (Gold) LB Brokerage

Best Real Estate Loan Agent: (Gold) Maltese Mortgage

Best School: (Gold) Millikan High School & CSU Long Beach

Best Screen Repair: (Gold) Rapid Screen Co.

Best Security Service: (Gold) Bay Alarm

Best Shipping Store: (Gold) 4th Street Postal

Best Travel Agency: (Gold) Incredible Journey; (Silver) All Inclusive Experts

Best Videographer: (Gold) Digital Revolution

Best Wedding Venue: (Gold) Japanese Gardens (7-time winner) & The Grand.

 

Category:

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beachcomber

Copyright 2018 Beeler & Associates.

All rights reserved. Contents may not be reproduced or transmitted – by any means – without publisher's written permission.